• سازماندهى ستادهاى جبهه متحد اعتدال گرایان در مرحله دوم    :   مصطفى عباسى معاون سیاسى جبهه متحد اعتدال گرایان ایران اسلامى از سازماندهى ستادهاى تبلیغات انتخاباتى این جبهه در مرحله دوم انتخابات مجلس شوراى اسلامى خبر داد.
 • پیام تسلیت در پی درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی    :   در پی درگذشت عالم مجاهد و یار صادق انقلاب آیت‌الله حاج شیخ عباس واعظ طبسی رحمةالله‌علیه،جبهه متحد اعتدال گرايان ايران اسلامى پیام تسلیتی صادر کردند.
 • تبریک بابت حضور پرشور مردم غیور ایران را در صحنه انتخابات    :   محمد ارشدى رئيس جبهه متحد اعتدال گرايان ايران اسلامى حضور پرشور مردم غيور ايران را در صحنه انتخابات تبريك گفت.
 • حمایت رییس ستاد رییس جمهور در کاشان از دکتر فدایی    :   معاون سياسى جبهه متحد اعتدال گرايان ايران اسلامى به پخش فيلم هاى غير اخلاقى و غير حرفه اى از سوى ستاد افراطيون در كاشان واكنش نشان داد و اين حركت را ادامه ى بى اخلاقى هاى احمدى نژاد توسط بقايايش دانست
 • انتخابات قوت قلب نظام جمهوری اسلامی است    :   رییس جبهه متحد اعتدالگرایان ایران اسلامی با اشاره به انتخابات هفتم اسفند ماه گفت: انتخابات قوت قلب نظام اسلامی است و هر چه پرشورتر برگزار شود نشان دهنده عظمت کشور در مقابل بیگانگان است.
 • فهرست خبرگان مردم (یاران اعتدال)    :   فهرست خبرگان مردم/ یاران اعتدال مورد حمایت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی ( مدظله)
 • اعتیاد و سرقت خرد عمده جرایم کشور

  تفکیک درمانی بین معتادان

  براي نخستين بار در کشور، معتادان زن و مرد را در مرکز ملي مطالعات اعتياد از هم جدا کرده و شيوه هاي درماني متفاوتي را براي آنان به کار مي گيرند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جبهه متحد اعتدال گرايان ايران اسلامى،

  اعتیاد به عنوان یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی و گسترده بین مردان و زنان است.

  برای نخستین بار در کشور، معتادان زن و مرد را در مرکز ملی مطالعات اعتیاد از هم جدا کرده و شیوه های درمانی متفاوتی را برای آنان به کار می گیرند.

  تفکیک جنسیتی بین معتادان مساله ای است که تازه کار آن آغاز شده و کارشناسان امیدوارند با این روش موفقیت بیشتری در درمان اعتیاد زنان به دست آید.

  هرچند بسیاری از افراد اعتیاد را پدیده ای مردانه می دانند، اما این معضل در بین زنان نیز وجود دارد و اثرات سوء بیشتری بر خانواده و جامعه دارد.

  طبق آمار وزارت بهداشت به ازای هر هشت مرد معتاد، یک زن معتاد وجود دارد و با توجه به اینکه روزانه هشت نفر بر اثر اعتیاد در کشور جان خود را از دست می دهند، از اعتیاد به عنوان یکی از عوامل تهدیدکننده جمعیت کشور نیز یاد می شود.

  ** لزوم تفکیک جنسیتی در اعتیاد زنان و مردان
  فلوشیپ اعتیاد و رفتارهای پرخطر مرکز ملی مطالعات اعتیاد درباره اعتیاد زنان و مردان می گوید: وقتی اعتیاد زنان مطرح می شود، نگرانی افرادی که روی درمان آن کار کنند نیز بیشتر می شود.

  دکتر «عفت السادات مرقاتی خویی»  با اعلام به صدا در آمدن زنگ خطر اعتیاد در زنان، می افزاید: روند درمانی اعتیاد در زنان کاملا متفاوت از مردان بوده و در زنان باید روند درمانی ویژه آنها طراحی شود.

  وی خاطرنشان می کند: نمی توانیم کاری را که دقیقا برای مردان معتاد انجام می دهیم، برای زنان نیز انجام دهیم و لازم است نگاه متفاوتی به اعتیاد زنان داشته باشیم.

  فلوشیپ اعتیاد و رفتارهای پرخطر مرکز ملی مطالعات اعتیاد می گوید: درمان های اعتیاد برای زنان گاهی اثربخش نیستند که این امر نگران کننده است اما مطالعات و تحقیقات نشان می دهد که نباید این درمان ها را «غیراثربخش» دانست بلکه باید به این مساله فکر کرد که ویژگی ها و شاخص های جنسیتی باعث شده که درمان مورد نظر در زنان اثر بخشی خود را نشان ندهد.

  718569_orig

  مرقاتی خویی می افزاید: با توجه به این موضوع، جوامعی که نگران جمعیت معتادشان بودند، اقدام به جنسیتی کردن درمان ها کرده یعنی برخی شیوه های درمانی اختصاصا برای زنان و برخی دیگر اختصاصا برای مردان طراحی شد.

  وی خاطرنشان می کند: در ایران نیز به تازگی کلیینیک درمان اعتیاد زنان طراحی و تاسیس شده که این مساله به این معنا نیست که پیش از این، زنان برای درمان اعتیاد مراجعه نمی کردند بلکه اکنون با راه اندازی این مرکز، ملاحظات جنسیتی برای آنان در نظر گرفته می شود.

  فلوشیپ اعتیاد و رفتارهای پرخطر مرکز ملی مطالعات اعتیاد می گوید: یکی از ویژگی های این مرکز این است که ساعت ویزیت آن از مردان جدا شده زیرا در اعتیاد نه تنها خود بیماران و اعضای خانواده اش تمایلی به اختلاط زنان و مردان ندارند، بلکه خود درمانگران هم مایل نیستند که اختلاط زن و مرد در این حوزه اتفاق بیفتد.

  مرقاتی خویی با تاکید براینکه ملاحظات فرهنگی جزو اساسنامه کلینیک درمان اعتیاد زنان قرار گرفته، ادامه می دهد: یکی دیگر از کارهای انجام شده در کلینیک درمان اعتیاد زنان، انتخاب درمانگران با جنسیت موافق است، یعنی اینکه تلاش کرده ایم حتما درمانگران را از گروه متخصصان زن انتخاب کنیم.

  وی تصریح می کند: ویژگی خاص دیگر کلینیک درمان اعتیاد زنان این است که ما در اینجا صرفا دارودرمانی مانند درمان های جایگزین متادون و بوپرنورفین را ارائه نمی دهیم و با توجه به اینکه مهمترین نیازهایی که زنان معتاد با آن دست و پنجه نرم می کنند، گرفتن خدمات سلامت جنسی است پس کلینیک سلامت جنسی، داخل کلینیک زنان معتاد تاسیس شده است.

  وی که مسوولیت کلینیک سلامت جنسی مرکز ملی مطالعات اعتیاد را نیز برعهده دارد، خدمات زوج درمانی، مشاوره و راهنمایی به زنان معتاد و برگزاری کلاس های آموزشی به شکل گروهی و فردی را از جمله خدمات ارائه شده در این کلینیک عنوان می کند.

  مرقانی خویی تصریح می کند: فراموش نکنید همه مراجعان ما، زنان معتاد نیستند بلکه برخی از آنان همسران مردان معتاد هستند که ما تمام خدمات درمان اعتیاد را به شکل جامع نگر به آنان ارائه می دهیم.

  مسوول کلینیک سلامت جنسی مرکز ملی مطالعات اعتیاد می گوید: به زنان معتاد در این کلینیک، آموزش های راجع به سلامت جنسی و پیشگیری از رفتارهای پرخطر جنسی را آموزش داده و در این کلاس ها علاوه بر پرداختن به مسایل مخاطره آمیز، برای ارتقای کیفیت زندگی زناشویی این افراد نیز تلاش می کنیم.

  مرقاتی خویی می افزاید: اعتقاد براین است که اگر روابط زناشویی زوجین معتاد بهبود یابد، بطور قطع در فرایند رهایی از اعتیاد تاثیر بسزایی دارد و این مساله را تحقیقات بین المللی نیز نشان داده است.

  وی ادامه می دهد: در کلاس های فردی نیز خدمات مشاوره زوجین، آموزش چگونگی مدیریت داخل خانواده و تربیت فرزندان نیز ارائه می شود زیرا طبیعتا مادر و پدر نقش اول را در تربیت فرزندان بازی می کنند بنابراین تلاش می شود روند «والدگری مثبت» را به خانواده های دارای عضو معتاد، آموزش داده شود.

  مسوول کلینیک سلامت جنسی مرکز ملی مطالعات اعتیاد می گوید: هم خود اعتیاد و هم ترک آن، تاثیراتی روی عملکرد جنسی معتادان دارد و این مرکز تلاش دارد مشکلات جنسی معتادان را برطرف کند.

  مرقاتی خویی درباره معتادان مبتلا به ایدز یا دیگر بیماری های واگیر نیز می افزاید: فعلا اینگونه افراد را شناسایی کرده و آنان را به مرکز مشاوره بیماری های رفتاری بیمارستان امام خمینی(ره) ارجاع می دهیم یا از مرکز تحقیقات ایدز کمک می گیریم که این بیماران را مراقبت کنیم.

  12

  ** انگ زدایی از زنان معتاد
  مسوول کلینیک سلامت جنسی مرکز ملی مطالعات اعتیاد، انگ زدایی از زنان معتاد را از دیگر تلاش های این مرکز عنوان می کند و می گوید: این تصور که ما اعتیاد تمام مراجعه کنندگان را درمان کرده تا دیگر آنان مواد مصرف نکنند، باریک بینی است و اگر جامع به موضوع نگاه نکنیم، نمی توانیم جلوی لغزش های مکرر آنان را بگیریم.

  مرقاتی خویی تاکید می کند: به عنوان متخصص در این حوزه ادعا می کنم اگر بتوانیم جنبه های دیگر زندگی این زنان معتاد را هم دریابیم می توانیم بطور چشمگیری جلوی لغزش و آسیب های اجتماعی آنان را بگیریم و حتی تا جایی پیش برویم که با فرهنگسازی از آنان انگ زدایی کنیم.

  وی اضافه می کند: یکی از عواملی که باعث می شود زنان معتاد در انزوا قرار گیرند و نتوانند به زندگی اجتماعی قبلی خود برگردند، نگاه بد و انگی است که جامعه به آنان می زند، بنابراین در کنار برنامه های آموزشی باید برنامه های حمایتی نیز به آنان ارائه شود و به نظر می آید اینگونه اقدامات در این مرکز موفق بوده است.

  این مقام مسوول در مرکز اعتیاد زنان می گوید: نمی توانم ادعا کنم سرمان تا آن اندازه شلوغ است که نمی توانیم بیماران را مدیریت کنیم، البته دلم می خواهد این اتفاق بیفتد؛ این اتفاق زمانی می افتد که جامعه بداند ارائه این خدمات ویژه ضروری بوده و علاوه بر آن، مرکزی هست که این خدمات را ارائه می دهد و رسانه ها نیز باید در این زمینه کمک کنند.

  مرقاتی خویی می افزاید: بیماران در بدو ورود به این مرکز تصمیم می گیرند از کدام روش درمانی (متادون یا بوپرنورفین) استفاده کنند، البته بستگی به این مساله نیز دارد که مواد مخدر یا محرک مصرف می کنند.

  وی خاطرنشان می کند: معتادان توسط تیم پزشکی و روانشناسی ارزیابی می شوند و بر اساس شرایط بیمار، رویکرد درمانی به او ارائه خواهد شد.

  مرقاتی خویی ادامه می دهد: ارائه این خدمات نیاز صد در صد معتادان است و زوج درمانی های ما به شدت موثر بوده است.

  این مقام مسوول در مرکز اعتیاد زنان می گوید: چون تازه این کلینیک راه اندازی شده، هزینه ها پایین است و حتی جلسات اول مشاوره زوج و سلامت جنسی برای زنانی که مراجعه می کنند، رایگان و جلسات بعدی در حد تعرفه های دولتی است.

  مرقاتی خویی تصریح می کند: نمی توان زمان مشخصی برای درمان بیماران تعیین کرد چون وابسته به شرایط خود فرد و شرایط محیطی و پیرامون او است.

  وی تاکید می کند: می خواهیم این مرکز را به قطب اصلی آموزش در حوزه درمان های اعتیاد تبدیل کنیم و راه اندازی آن در دیگر استان های کشور نیز ممکن است، به شرط آنکه بتوانیم افراد حرفه ای در این حوزه تعلیم دهیم.

  مرقاتی خویی می گوید: حتی پیش بینی کردیم که این تعلیمات را به کشورهای اطراف اشاعه دهیم و بطور مثال به آنان آموزش دهیم که کلینیک های درمان اعتیاد زنان باید چه ویژگی هایی داشته باشد و از چه متخصصانی باید در این کلینیک استفاده شود.

  خبرگزاري آريا

  582885 6664446

  مطالب مرتبط :

  پیام تسلیت در پی درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی

  در پی درگذشت عالم مجاهد و یار صادق انقلاب آیت‌الله حاج شیخ عباس واعظ طبسی رحمةالله‌علیه،جبهه متحد اعتدال گرايان ايران اسلامى پیام تسلیتی صادر کردند. مطلب کامل

  تبریک بابت حضور پرشور مردم غیور ایران را در صحنه انتخابات

  محمد ارشدى رئيس جبهه متحد اعتدال گرايان ايران اسلامى حضور پرشور مردم غيور ايران را در صحنه انتخابات تبريك گفت. مطلب کامل

  حمایت رییس ستاد رییس جمهور در کاشان از دکتر فدایی

  معاون سياسى جبهه متحد اعتدال گرايان ايران اسلامى به پخش فيلم هاى غير اخلاقى و غير حرفه اى از سوى ستاد افراطيون در كاشان واكنش نشان داد و اين حركت را ادامه ى بى اخلاقى هاى احمدى نژاد توسط بقايايش دانست مطلب کامل

  انتخابات قوت قلب نظام جمهوری اسلامی است

  رییس جبهه متحد اعتدالگرایان ایران اسلامی با اشاره به انتخابات هفتم اسفند ماه گفت: انتخابات قوت قلب نظام اسلامی است و هر چه پرشورتر برگزار شود نشان دهنده عظمت کشور در مقابل بیگانگان است. مطلب کامل

  فهرست خبرگان مردم (یاران اعتدال)

  فهرست خبرگان مردم/ یاران اعتدال مورد حمایت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی ( مدظله) مطلب کامل

  فهرست خبرگان مردم (یاران اعتدال)

  معاون سياسى جبهه متحد اعتدال گرايان ايران اسلامى و مشاور فرماندار تهران در خصوص بازى مسخره انصراف تعدادى از كانديداهاى مجلس به نفع كانديداى افراطيون در كاشان واكنش نشان داد. مطلب کامل

  فهرست خبرگان مردم (یاران اعتدال)

  رئیس جبهه متحد اعتدال گرایان ایران اسلامی گفت: بیش از 85 درصد لیست جبهه متحد اعتدال گرایان ایران اسلامی کشور با اصلاح طلبان یکسان است. مطلب کامل

  فهرست خبرگان مردم (یاران اعتدال)

  رئيس كل جبهه متحد اعتدال گرايان ايران اسلامى اعلام كرد: از ليست ارائه شده توسط گروه هاى حامى دولت حمايت مى كند. مطلب کامل

  واکنش رئیس کل جبهه متحد اعتدال گرایان به سخنان زاکانى

  رئيس كل جبهه متحد اعتدال گرايان ايران اسلامى به سخنان عجيب عليرضا زاكانى واكنش نشان داد. مطلب کامل

  برگزارى شوراى راهبردى جبهه متحد اعتدال گرایان ایران اسلامى

  شوراى راهبردى جبهه متحد اعتدال گرايان ايران اسلامى جهت ارائه ليست انتخاباتى اين جبهه براى انتخابات مجلس خبرگان رهبرى و انتخابات مجلس شوراى اسلامى در حال برگزارى مى باشد. مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

 • جبهه متحد اعتدال گرایان

  7777777
 • کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی جبهه متحد اعتدال گرايان ايران اسلامى محفوظ میباشد.این سایت شعبه دیگری ندارد و تمام وب سایتهای که هم نام و یا نام های نزدیک به این نام را انتخاب کرده اند جعلی بود و پیگرد قانونی میشود.

  طراحی و مدیریت محتوا: شرکت رایانه گستر آگرین

  با مدیریت مجتبی سلگی

  09368616816

  http://www.Agrenpc.ir

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه اطلاع رسانی جبهه متحد اعتدالگرایان ایران اسلامی. محفوظ است.